Ślub w pigułce

Ślub, to uroczystość pełna wzruszeń i radości dla Was, i dla Waszych najbliższych. Poniżej pokrótce opisane zostały najważniejsze punkty ślubnych przygotowań, o których powinniście pamiętać organizując tą wspaniałą uroczystość.

Formalności

Przy organizacji ślubu najważniejsze są formalności. Bez nich nie będzie możliwe zawarcie przez Was związku małżeńskiego. W zależności od tego jaki ślub będziecie zawierać – cywilny czy konkordatowy – trochę inaczej trzeba się zabrać do ich załatwiania.


Dekoracje

Będąc dalej w temacie kościoła/USC powinniście zastanowić się nad dekoracjami. Kwestie te zawsze warto omówić wcześniej - czy to z osobami pracującymi w Urzędzie, czy też w przypadku kościoła – z siostrą, kościelnym, księdzem, a nieraz samym Proboszczem.monika kuba 02

Zarówno w USC, jak i w kościele, bukiety na stole urzędnika lub pod ołtarzem w kościele zazwyczaj są. Gdybyście chcieli zrobić coś we własnej gestii, zdecydowanie łatwiej jest w kościele, ponieważ ślub cywilny to krótka uroczystość, po której zaraz jest następna. Niechętnie więc godzą się w USC na jakiekolwiek pomysły Par Młodych, co do próby dekorowania sali. Pamiętajcie, że nie obowiązuje Was rejonizacja – jeśli więc urząd blisko miejsca zamieszkania wydaje Wam się chłodny i biurokratyczny poszukajcie takiego USC, który spełni Wasze oczekiwania.

W kwestii dekoracji kościoła warto żebyście wiedzieli, że nie wolno zostawiać tego na ostatnią chwilę. Gdy już macie swoją wizję na udekorowanie tego miejsca, zgłoście się do florystki lub dekoratorów. Zadadzą Wam oni zapewne mnóstwo pytań potrzebnych im do sprawnego zorganizowania dekoracji. A odpowiedzi na te pytania uzyskacie w kościele. Może się też właśnie wtedy okazać, że dany kościół nie zgodzi się na pewne elementy dekoracyjne (np. płatki kwiatów rozsypane wzdłuż alejki) lub też okaże się, że w tej parafii dekoracje zawsze wykonują siostry i nie macie możliwości wprowadzenia firmy zewnętrznej.

Pamiętajcie też, że istnieje możliwość robienia dekoracji na kilka ślubów tego samego dnia. Pozwoli to Wam (oraz innym Parom) na zaoszczędzenie kosztów.


Oprawa muzyczna ślubuagnieszka piotr 12

Kolejny temat to oprawa muzyczna ślubu. Tu już niezależnie czy ślub cywilny czy kościelny nie ma z tym większych problemów. W większości USC są obecni muzycy, którzy podejdą do Was przed samym ślubem i zapytają czy zechcecie skorzystać z ich usług. Możecie również zamówić sobie kogoś we własnym zakresie.

To samo tyczy się kościoła. Oprócz organisty mszę może uatrakcyjnić występ skrzypiec, trąbki, harfy czy chóru. Wszystko zależy od Waszych upodobań. W kościele oczywiście, tak jak i w przypadku dekoracji, warto wcześniej poruszyć kwestie oprawy muzycznej.Foto, video

Ten Dzień, choć zaplanowany w każdym szczególe, przemknie Wam niczym ulotny sen. Wtedy pozostają tylko wspomnienia. A te – ponieważ też ulotne – warto zatrzymać na dłużej. Mowa tu oczywiście o ekipie foto i video. Dzięki nim będziecie mogli wracać do tej pięknej Uroczystości wciąż od nowa. Zadbajcie więc o to by chwile, które przez nich zostaną zapisane miały odpowiednią jakość. Warto napomknąć o tym, że w wielu parafiach ksiądz prosi od ekipy foto-video o zaświadczenia uprawniające ich do pracy podczas mszy. Zawczasu dowiedźcie się więc, czy w Waszym kościele tego wymagają oraz czy usługodawcy przez Was wynajęci dysponują takim zaświadczeniem.

Auto0632 Kopiowanie Kopiowanie

Na uroczystość musicie się dostać jakimś środkiem transportu. Zastanawiacie się pewnie czym jechać do ślubu? Wybór jest bardzo duży a zawęzić go trzeba do 4 propozycji – dorożka/bryczka; auta nowoczesne osobowe; auta retro; limuzyny.

Być może wyznacznikiem będzie cena. Widełki cenowe można określić w dwóch ramach – do 1000 zł auta nowoczesne i powyżej 1000 zł do nawet 3000 zł pozostałe.

Gdy już zawęzicie swoje poszukiwania, pozostaje jeszcze wybór konkretnego auta i koloru. Jakie auto – decyzja bardzo indywidualna aczkolwiek  powinna być podyktowana kilkoma wskazówkami. A kolor? Czasami całe wesele utrzymane jest w konkretnej kolorystyce/konwencji, warto wtedy, byście wybrali auto tworzące spójną całość z innymi elementami.

Stroje

Ślub to także przygotowanie Waszych strojów. Możliwości jest wiele, a dobór stroju ślubnego to sprawa bardzo indywidualna. W przypadku sukni ślubnej warto zacząć poszukiwania dużo wcześniej, ponieważ samo zakupienie sukni i wpłata zaliczki w niektórych salonach może być wymagana na 9 do 6 miesięcy przed datą ślubu.

Także w przypadku krawcowej, rezerwację terminu należy zrobić na kilka miesięcy przed ślubem – samo szycie odbywa się oczywiście później, niemniej dobre krawcowe mogą Wam odmówić, gdy zgłoście się zbyt późno. Z Panem Młodym jest zdecydowanie łatwiej, ale rozglądać się za odpowiednim strojem można także z co najmniej 4-5 miesięcznym wyprzedzeniem.

Wizaż

Każda z przyszłych Panien Młodych marzy, by tego Dnia wyglądać olśniewająco. Warto więc oddać się wtedy w ręce profesjonalisty z zakresu wizażu i fryzury. Poszukiwanie rozpocznijcie też odpowiednio wcześniej.

Obrączki

Ważnym i nieodzownym znakiem zawartego małżeństwa, mającym znaczenie symboliczne, są obrączki. Na rynku macie wiele sklepów jubilerskich, które zaproponują Wam wzory gotowe lub wzory na zamówienie. Niektórzy decydują się na zrobienie obrączek u złotnika.

Przy wyborze obrączek zwróćcie uwagę na takie kwestie jak możliwość zmniejszania lub powiększania danego modelu. Na to, czy do obrączki Pani Młodej można będzie dokładać brylanciki. Sama firma czy sklep jubilerski powinien zaproponować grawerowanie w cenie oraz dożywotnią renowację swoich wyrobów. Na obrączki w niektórych salonach czeka się do 1,5 miesiąca.

Monika i Michał (2)

Wiązanka

Piękna wiązanka, to dopełnienie stroju Pani Młodej. Jest nieodzownym elementem tego Dnia. Wybierając bukiet pamiętajcie, że ma to być dodatek, a nie główny element Waszego wyglądu. Dobierając kompozycje miejcie na uwadze swoją wygodę – nie decydujcie się zatem na zbyt duże, ciężkie wiązanki.

Akcesoria

Diabeł tkwi w szczegółach, a tymi są akcesoria ślubne. Wszelkiego więc rodzaju księgi gości, sakiewki na pieniążki, skarbonki czy naklejki na alkohol. Zaopatrzcie się więc w te drobne akcesoria, które mogą uatrakcyjnić uroczystość (choć oczywiście nie są niezbędne).

Zaproszenia

By Wasi goście mogli Wam towarzyszyć podczas składania przysięgi powinniście podarować im zaproszenia ślubne. Na tym niewielkim kartoniku zawarte powinny być informacje kiedy?, gdzie? i o której? chcecie wstąpić w Związek Małżeński. Wiele jest także wierszyków, dzięki którym w taktowny sposób poprosicie o pieniądze w kopercie lub też zażyczycie sobie książek, kuponów lotto czy płyt z muzyką zamiast kwiatów.

Transport

Zapewnienie dotarcia gościom na salę weselną oraz ich powrót jest sprawą bardzo indywidualną. Jeśli sala weselna znajduje się dość daleko od miejsca, z którego większość gości mogłaby bezproblemowo dotrzeć do domu, warto jest rozważyć decyzję o wynajmie busów do rozwiezienia gości do domu. Powszechnie praktykowaną zaś zasadą jest zorganizowanie gościom autokaru (lub busa) do przewiezienia ich na salę weselną z pod kościoła. Firmy transportowe posiadają szeroki wachlarz autokarów i busów o różnych rozmiarach, tak by dopasować je do potrzeb klienta.

Mam nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pozwoliły Wam uporządkować nieco schemat przygotowań. Jeśli macie jakieś pytania - zapraszam do kontaktu ze mną.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

DMC Firewall is a Joomla Security extension!