Pytania do konsultanta ślubnego


Ostatnio wiele spotkań za nami, a w związku z tym -  wiele pytań, wątpliwości, które się pojawiają przed nawiązaniem współpracy z wedding plannerem, dziś krótkie zestawienie najważniejszych punktów/pytań, które warto zadać przed podjęciem decyzji, a także pewnych niejsaności, które się pojawiają podczas przeglądania strony, Instagrama czy profilu na FBPierwszy etap

To często kontakt mailowy lub telefoniczny. Prosicie najczęściej o przesłanie oferty mailowo. Nie jesteśmy zwolennikiem wysyłania ich, ponieważ dopiero spotkanie daje nam dokładny obraz tego jakie macie oczekiwania, pomysły i wizje. Niemniej – jeśli wysłaliście maila, zwróćcie uwagę, jak długo musicie czekać na odpowiedź.

Nasi Klienci lub potencjalni Klienci – bardzo sobie cenią to, iż szybko odpisujemy na zapytania, szybko wyznaczamy terminy spotkania i zawsze dopasowujemy się do Klienta. Jeśli więc nie otrzymaliście odpowiedzi w ciągu 24h - czy to mailowo, czy na IG czy Fb, to spróbujcie raz jeszcze lub po porstu zadzwońcie :) Niestety często nasze wiadomości nie docierają lub pojawiają się w zakładce "inne" i nawet nie wiecie, że odpisaliśmy.

 

Przygotowanie do spotkania

Czy na spotkanie z Wami Wasza potencjalna konsultantka/konsultant się przygotował? Czy zadał Wam wcześniej jakieś pytania – mailowo lub telefonicznie, by choć trochę Was poznać? Czy zadaje Wam pytania podczas spotkania?! My najczęściej zaczynamy spotkanie od słowa „słucham?” Przecież to nie konsultant ma mówić, ale Wy. To Wy powinniście opowiedzieć jak ten dzień widzicie, co jest dla Was ważne, jakie macie marzenia. To od Was powinno wyjść, jakiego zakresu pracy od nas oczekujecie i w którym etapie przygotowań potrzebujecie pomocnej dłoni. Dopiero wtedy – jesteśmy w stanie nawiązać dialog.

 AiS (25)

Portfolio, doświadczenie, referencje

Niewątpliwie doświadczenie w tym zawodzie jest bardzo pomocne. Można znać wszystkie panujące trendy, mieć wspaniały zmysł estetyczny i dużą wiedzę z zakresu doboru oprawy florystycznej, ale to ilość zrealizowanych przyjęć jest dobrym wyznacznikiem. Świadomość tego, że wiemy kogo, gdzie i o co zapytać jest wypadkową wielu  przygotowanych uroczystości - w naszym przypadku od 2006 roku - czyli 15 lat.


Portfolio, które możecie obejrzeć również daje pewien obraz doświadczenia. Aczkolwiek pamiętajcie – oglądając realizacje patrzycie tak naprawdę na pracę wielu rąk – fotografów, florystów, firmy zajmującej się poligrafią czy dziewczyn z salonu sukni ślubnych. Naszej pracy (konsultantów ślubnych) nie widać. Czasami, udaje się uchwycić nas w różnych sytuacjach – poproście o pokazanie zdjęć z backstage. Pamiętajcie również,  że nie każdy Klient godzi się na to, by wykorzystać zdjęcia czy filmy z jego wesela w internecie.

I tu ważna informacja - często ( zwłaszcza gdy przeglądacie nasze IG) dostajemy zapytania odośnie dekoracji ( wyceny, oferty itd.) Podkreślamy - nie jesteśmy dekoratorami, florystami. Wiemy, że niektórzy konsultanci ślubni zajmują się również florystyką, ale to nie my. Ciężko, by nam było znaleźć czas na szykowanie pięknych dekoracji i obsługę całego Waszego przyjęcia. Wrzucamy na IG, Fb czy stronę zdjęcia dekoracji, detali itd. - bo naszą pracę cieżko pokazać - byście zobaczyli całość relizacji. Ale zawsze podpisujemy wykonawców i zawsze dajemy opis do zdjęcia - bo chcemy nimi Wam coś opowiedzieć, doradzić, zasugerować.

Inne pytanie, które często nam zadajcie podczas spotkań dotyczy stylu, w którym najlepiej się odnajdujemy. Nie mamy jednego określonego kierunku, stylu czy miejsca. Odnajdujemy się zarówno w dużych weselach w pałacowych wnetrzach, jak i tych zupełnie kameralnych organizowanych w niewielkich stodołach. I właśnie to dobrze widać na naszych profilach - znajdziecie tam realziacje ze złotem w roli głównej, i te gdzie najwazniejsza jest zieleń. Naszą misją jest spełnianie Waszych marzeń, a nie swoich.

Referencje z pewnością są przydatne w podjęciu decyzji. Wiele możecie znaleźć bezpośrednio na stronie, Fb, niektóre są udostępniane również tylko podczas spotkania. Jeśli czujecie niedosyt – poproście o numer telefonu do par, które już korzystały z pomocy danej osoby. Jeśli Klient był zadowolony, z pewnością z chęcią opowie o swoich odczuciach i nie mając w tym żadnego interesu, skutecznie rozwieje Wasze wątpliwości odnośnie zatrudnienia tej konkretnej osoby/agencji.


AiS (29)Zaplecze kontaktów

Jeśli na pierwsze spotkanie konsultant się przygotował, bo wcześniej choć pobieżnie poznał Wasze oczekiwania, to jest w stanie już na tym etapie zaproponować kilka rozwiązań, które powinny trafić w Wasz gust. Zapytajcie jak szerokie ma grono podwykonawców i czy są to osoby o zróżnicowanej ofercie cenowej. Dla jednego z Was kwota 3000 zł będzie tą odpowiednią na obsługę foto, dla innego 6000 zł. Musicie mieć pewność, że dana osoba, ma możliwość sprostać Waszym oczekiwaniom i możliwościom. Kolejna istotna kwestia – zapytajcie co się dzieje w sytuacji, gdy to Wy zaproponujecie jakąś firmę – bo macie z polecenia, bo znacie z innego wesela itd. Czy to w jakikolwiek sposób wpłynie na Waszą współpracę z wedding plannerem czy nie?

Sposób pracy, rozliczeń

Warto zapytać, jak wygląda dalsza współpraca. Czy macie jakieś ograniczenia w kontach osobistych, czy np. przedstawianie ofert podwykonawców wiąże się z jakąś konkretną liczbą propozycji czy może konsultant szuka dla Was do skutku. Zapytajcie dokładnie jakie obowiązki będą wchodziły w skład oferty, a czym będziecie musieli się zająć sami. Ustalcie czy wynagrodzenie konsultanta stanowi stałą kwotę czy może procent od Waszego budżetu - bo wiem, że takie formy rozliczeń również istnieją. My stosujemy stałą kwotę, która jest wynikiem tego, jak wiele pracy chcecie złożyć na nasze ręce. Zapytajcie, kiedy następuje rozliczenie – na koniec, czy może w ratach w trakcie trwania umowy.

Niezależnie od tego o co będziecie pytać i jak długo będzie trwało Wasze pierwsze spotkanie, szczególną uwagę zwróćcie na to, jak czujecie się w towarzystwie danej osoby. Pamiętajcie – wiążecie się z doradcą ślubnym – na czas od kilku miesięcy do nawet 1,5 roku. Musi to być osoba, z którą czujecie się dobrze, swobodnie i która – przede wszystkim – słucha Was. To osoba, którą chcecie zaprosić do swojego świata i która będzie świadkiem wielu emocji (wcale nie zawsze tych pozytywnych). Dobrze więc zastanówcie się kogo chcecie mieć obok siebie.


Powinniście do współpracy zaprosić kogoś, kto chce realizować Wasze wizje, a nie swoje.
Kogoś, kto choć nieco z boku, zawsze będzie na wyciągnięcie ręki. Kogoś, kto będzie znał Wasze myśli, zanim zdążycie je głośno wypowiedzieć…

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

DMC Firewall is a Joomla Security extension!