Słodki Stół - weselne marzenie

Słodki stół – czyli weselne marzenie niektórych z Was.

Słodki Stół, to modny dodatek, który pojawił się na naszym rynku ślubnym już jakiś czas temu i cały czas cieszy się niesłabnąca popularnością. Dziś więc kilka słów na jego temat. Oczywiście nie o samych słodkościach będziemy pisać – bo my raczej je zjadamy, niż robimy – ale o Słodkim Stole, jako o elemencie przygotowań. Do tej pory mieliśmy okazję współpracować z kilkoma firmami, więc możemy podzielić się z Wami spostrzeżeniami z tym związanymi.

Pierwszy punkt – czym jest słodki stół?

AiS (16)Większość z Was pewnie wie, ale nie wszyscy. Często na pytanie czy planujecie słodki stół, słyszymy odpowiedź – „ale my mamy słodkości w cenie talerzyka” Dlatego chcemy wytłumaczyć, że słodki stół to zupełnie co innego ( choć nie zawsze, ale o tym później). W cenie tzw. talerzyka macie najczęściej dostępne domowe ciasta ( szarlotka, sernik, makowiec itp.), czasami babeczki, owoce, zdarzają się też deserki w monoporcajch. W zależności od obiektu desery są serwowane na paterach, talerzach, półmiskach.

Dodatkowy Słodki Stół, to dzieło sztuki. Tam znajdziecie w większości tylko deserki w monoporcjach – cupcake, musy, kremy, cakepopsy, ręcznie zdobione ciasteczka, pralinki, bezy i pyszne koktajle. Każdy deser ma swoje określone miejsce na stole. Ustawienie ich zajmuje firmom wiele czasu – widzimy to ;). Małe ilości wystawione jednocześnie i duże przerwy między deserami tworzą wrażenie elegancji. Do tego różne poziomy oraz dodatkowe dekoracje – świece, napisy, kwiaty – i całość staje się bardzo przyjemna dla oka ( ale i dla podniebienia ;))

Co się składa na Słodki Stół?

I teraz właśnie przejdziemy do tego, na co trzeba zwrócić uwagę przeglądając oferty dostępne namagda piotr (27) rynku ( oraz umowy )

Ilość deserków – jest to często rozliczane na sztuki. Spotkaliśmy się z liczbą miedzy 2 a 3 deserki na osobę. Myślę, że warto zaufać firmom i przyjąć, że dana liczba jest wyliczana na podstawie ich doświadczeń i rozmów z Klientami. Pytacie nas czasami – czy to wystarczy? Nie umiemy Wam odpowiedzieć – są wesela, gdzie słodkości znikają dość szybko, są takie gdzie jeszcze rano słodkości są Wam pakowane. Pamiętajcie, że poza dodatkowym Słodkim Stołem goście mają do dyspozycji tradycyjne ciasta serwowane przez obiekt.

Dekoracje – ideą Słodkiego Stołu jest, poza ucztą dla podniebienia, piękny wygląd. W większości przypadków firma oferująca Wam taką usługę próbuje wpisać się w motyw Waszego wesela. Robią to stosując odpowiednie kolory deserów czy dodatkowych elementów – świec, obrusów, podpisów z nazwami deserków, kwiatów.

Co więc warto ustalić: jakie dekoracje wchodzą w cenę usługi? W zależności od firmy spotkaliśmy się z tym, że świece, latarenki, obrusy są w cenie ( o ile są to standardowe kolory)

Kwiaty – bardzo często domawiamy u florystki ukwiecającej całe Wasze przyjęcie, by były spójne.
Podpisy z nazwami deserków – też najczęściej zamawiamy u firmy poligraficznej wykonującej dla Was resztę papeterii ( jeśli, to co oferuje Wam firma nie podoba się Wam)
Stół – bardzo ważny punkt – musicie koniecznie zapytać czy firma przyjeżdża ze swoim, czy też może wykorzysta stół dostępny od obiektu (wtedy bardzo ważna jest jego wielkość)

Zwrot naczyń – o ile montaż Słodkiego Stołu w większości przypadków jest w cenie usługi, o tyle o demontaż warto zapytać. Czy firma sama przyjedzie i sprzątnie elementy dekoracyjne, czy może leży, to w Waszej gestii.

Czas na zmianę oferty (ilości) – umowę najczęściej podpisujecie dużo przed przyjęciem, gdy ilość gości jest tylko szacunkowa. Koniecznie zwróćcie uwagę do kiedy możecie modyfikować ilość gości i tym samym dopasowaną do nich ilość deserów.

Słodki Stół a obiekt weselny.

magda piotr (33)Teraz czas zająć się Waszym marzeniem, a rozmową z obiektem

Czy w ogóle można wstawić zewnętrzny Słodki Stół. Zdarzają się obiekty, które nie wyrażą zgody ponieważ oferują Wam taką samą usługę. Warto wtedy jeszcze dokładniej dopytać, co wchodzi w skład takiego słodkiego stołu. Najlepiej poprosić o zdjęcia z dotychczasowych realizacji. Zdarzało się nam, że obiekt uznawał za dodatkowy słodki stół beziki i pianki w słojach. Jeśli taka opcja Wam odpowiada – oki. Jeśli nie - negocjujcie.

Słodkości są w dużej mierze wystawiane jednorazowo. Ale zawsze zostaje kilkanaście sztuk deserków na dołożenie w trakcie przyjęcia. Koniecznie musicie zapytać czy obiekt przechowa Wam deserki w chłodni oraz czy obsługa będzie je dokładać.

Stół i miejsce – zaplanowanie miejsca na Słodki Stół jest bardzo ważne. Nie może to być jakaś przykładowa powierzchnia. Dlatego rozrysowując plan Sali koniecznie nanieście na niego również ten element ( w porozumieniu z managerem sali oczywiście). No i stół, o którym wcześniej pisaliśmy – jeśli nie oferuje go firma, musicie zapytać czy i jaki ( wielkość, wygląd) stół udostępni Wam obiekt.

Demontaż – niezależnie od tego czy demontaż będzie robiony przez firmę, czy Was – koniecznie musicie znać godzinę do której jest możliwość jego zrobienia. Bardzo często wszelkie demontaże odbywają się od razu po przyjęciu – czyli między 4 a 6 rano. Pamiętajcie o tym!!!


Czy zatem brać Słodki Stół lub czy rezygnować z tego co oferuje obiekt

dp 0970

Jeśli chodzi o to, czy rezygnować z ciast dostępnych w cenie talerzyka – zdecydowanie nie. Bardzo wielu gości gustuje jednak w sernikach, makowcach i jabłeczniku, więc nie może tego zabraknąć.

A czy zmawiać dodatkowy Słodki Stół – najpierw poproście o udostępnienie zdjęć ze słodkich bufetów oferowanych przez obiekt. Jest na naszej liście kilka takich, które w cenie oferują tak piękne bufety, że mogą one w zupełności wystarczyć. Jeśli zaś jest to dla Was za mało – oczywiście warto; tutaj do przemyślenia zostaje jedynie kwestia budżetu jakim dysponujecie i tego na co chcecie go przeznaczyć.

Mamy nadzieję, że przedstawiliśmy Wam najcenniejsze informacje. I nieustannie zapraszamy do kontaktu info@weselezfantazja. Z chęcią pomożemy Wam ze Słodkim Stołem i z całą resztą ślubnych przygotowań.

Foto: Bielak, StoryBoard, JarekGrabek
  Słodkie stoły: Urszi, Słodki Muffin

Our website is protected by DMC Firewall!